Vi har i trænerteamet nomineret 20-årige Lau Larsen til årets spiller ud fra følgende begrundelse:
"Lau Larsen er som udgangspunkt hurtig, teknisk velfunderet og løbestærk- og løbevillig ikke mindst både defensivt og offensivt - arbejdsindsatsen er altid 110%. Lau har herfra desuden udviklet sig meget i 2011. Bl.a scorer Lau en del mål fra sin midtbane, hvor det er hans rolle at komme i feltet, når muligheden er til det.
Den taktiske forståelse både offensivt, defensivt samt i omstillingsspillet er ligeledes forbedret. I 8 ud af 10 kampe dominerer Lau sin direkte modstander, hvilket giver hele holdet et potent våben, som det ses udnyttet igen og igen.
På det menneskelige plan er Lau lydhør overfor trænere og holdkammerater, har absolut sine meninger uden nødvendigvis at råbe højt om dem. Generelt er Lau en fornøjelse at arbejde sammen med og godt selskab til glæde for os alle."
Vi vil gerne bede jer alle om at støtte Lau i at blive ÅRETS SPILLER ved at afgive jeres stemmer. Følg blot dette link til afstemningen: Afstemning - Fjordbold.dk
De bedste hilsner
Tommy Slangerup og John Davies